79 rocznica powstania PPP

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

            27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski - tajna organizacja niepodległościowa stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego. To wydarzenie zapoczątkowało zorganizowaną i skoordynowaną walkę z okupantem, w którą zaangażowała się znaczna część społeczeństwa. Działania te prowadzono, abyśmy mogli żyć w niepodległym kraju. Stąd też corocznie 27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

            W naszej szkole organizatorami uroczystości upamiętniającej 79 rocznicę powstania tej organizacji była klasa III A z wych. p. Joanną Uryniuk. Każda klasa  uczciła ten szczególny dzień pieśnią patriotyczną tematycznie związaną z latami okupacji. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan kapitan Edmund Brożek- prezes zarządu Włodawskiego Oddziału  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i uświetnił obchody grą na skrzypcach. Uroczystość zakończyła się skromnym poczęstunkiem – partyzancką pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem.  Koncert pieśni patriotycznych w naszej szkole odbywał się już po raz piaty, ale w tym roku jego obchody były szczególne ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kamila Gruszczyńska- kl. IIA