„Projekt Cyfrowobezpieczni.pl- BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA”

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

ZBIÓR ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

 1. Zainstaluj w swoim komputerze program antywirusowy i antyspamowy.
 2. Nigdy pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych osobowych w Internecie.
 3. Logując się do różnych serwisów posługuj się różnym nickami, czyli pseudonimami.
 4. Korzystając ze swojej poczty e-mail, Messengera, otwieraj wiadomości otrzymane od znanych Ci osób i instytucji.
 5. Korzystając i logując się w różnych serwisach społecznościowych stosuj różne formy zabezpieczeń i ochrony swojego konta.
 6. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
 7. Czytaj regulaminy korzystania z różnych serwisów i portali internetowych.
 8. Nigdy nie zamieszczaj w Internecie i nie wysyłaj nieznajomym swoich prywatnych zdjęć, dokumentów i informacji o sobie.
 9. Unikaj języka i zachowań tzw. „hejtu” w Internecie, ponieważ może się to skończyć tragicznie dla osoby będącej „ofiara hejtu”.
 10. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które znajdziesz w Internecie muszą być prawdziwe. Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność pozyskanych informacji.

cyberprzemoc

Jak być bezpiecznym w sieci?

            Zapewne każdy uczeń naszej szkoły korzysta na cdzień z Internetu. Jednak czy zdajemy sobie z tego sprawę, iż używając sieci, nie jesteśmy anonimowi? Większość ludzi nie wie, jak być w niej niewidocznym. Nie martwcie się! W tym artykule wyjaśnie wam jak to zrobić w bardzo prosty sposób.

            Głównym zdrajcą naszej tożsamości jest przede wszystkim adres IP, czyli internetowy identyfikator danego komputera lub sieci lokalnej. Są one legalnie wykorzystywane w celach statystycznych, bezpieczeństwa, czy identyfikacji w razie popełnienia przestępstwa. Jest on niezbędny do połączenia się z jakimkolwiek serwerem, zatem nie możemy się jego pozbyć.

            Pierwszy krok, który należy zrobić, aby być bezpiecznym, to dokonanie wyboru odpowiedniej przeglądarki. Większość Polaków i nie tylko używa Google Chrome, który może pozyskiwać od nas dane dla informatycznego giganta. Lepszym rozwiązaniem będzie Mozilla Firefox. Oferuje ona ciekawe dodatki, które zapewniają dużo większe bezpieczeństwo.

            Mamy do dyspozycji także wiele darmowych aplikacji, ochraniających nasze dane osobowe. Jedną z nich jest „Ghostery”. Jest to aplikacja stworzona do używania w przeglądarce Mozilla Firefox. Kiedy wchodzimy na dowolną stronę, „Duszek” wykrywa wszelkie zlośliwe oprogramowania i jeśli tego chcemy, wyłącza je pernamentnie. Dzięki blokowaniu kodów także strona ładuje się szybciej. Kolejną aplikacją jest Anonymoux. Dzieki niej możemy wchodzić na stronę z innego kraju. Wykrycie kogoś, kto korzysta z tego, jest nie lada wyzwaniem nawet dla służb specjalnych. Jedyną wadą Anonymoux jest spowolnione uruchamiania się stron internetowych.

            Pamietajcie! Starajcie się nie logować na wszelkie witryny przez Facebooka. Wystarczy tylko jedna zgoda na korzystanie z rzekomo darmowej aplikacji, aby zezwolić jej twórcy na śledzenie tego, co piszecie na klawiaturze. A przecież często zdarza się, że wpisujemy na komputerze numer konta bankowego czy PESEL.

            Komentowanie czegoś lub kogoś na forach, kiedy jesteś zalogowany w swojej poczcie bądź w jakimś innym programie, jest także ryzykowne. Na podstawie Twojego logowania program rejestrujący może rozpoznawać i zarejestrować Twoje dane z loginu, Twoje miejsce w którym się znajdujesz, sieć, z jakiej korzystasz, sprzęt m.in. markę telefonu komórkowego, oprogramowanie, itp.

W dzisiejszych czasach Internet stał się dla nas rutyną, o której zwykle niewiele wiemy. Mam nadzieję, że ten tekst wzbudzi w Was refleksje i przyczyni się do bardziej ostrożnego i przemyślanego korzystania z sieci!                                                          

TK

logo cyfrowobezpiecznipl 1

 

I LO od września do grudnia br. uczestniczy w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl - BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA”. Jest to ogólnopolski projekt, skierowany do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W projekcie udział  bierze ok. 10% szkół w Polsce. Celem projektu jest zwiększenie  bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z technologii cyfrowych.

W ramach  w projektu:

 • Przygotujemy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, z udziałem edukatora projektu
 • Przeprowadzimy cykl lekcji wychowawczych na temat bezpieczeństwa cyfrowego
 • Opracujemy Regulamin Bezpieczeństwa Cyfrowego
 • Powołamy Szkolnego Mentora  Cyberbezpieczeństwa
 • Opracujemy kolejne scenariusze lekcji wychowawczych
 • Wyślemy nauczyciela na kurs dotyczący właściwego wykorzystywania Internetu w szkole
 • Zorganizujemy w klasach spotkania z policją na temat przeciwdziałania cyberprzemocy
 • Opracujemy wspólnie z uczniami stronę internetową na temat mądrego korzystania z sieci
 • Zapewnimy udział naszych nauczycieli w specjalnym kursie e-learningowym Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?
 • Zaangażujemy całą społeczność szkolną do udziału w projekcie

Koordynatorami projektu są: p. Monika Paterek - Chojnacka i p. Iwona Pyra - Mecka