„Projekt Cyfrowobezpieczni.pl- BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA”

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

Z wizytą u dzieci w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym

   W środę 5 grudnia gościliśmy u dzieci w sąsiadującym z nami Miejskim Przedszkolu Integracyjnym. Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy dla nich zajęcia nt. „Bezpieczeństwo w otaczającym nas świecie i Internecie” w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Cyfrowobezpieczni.pl”. Pięcio- i sześciolatki słuchały nas z wielkim zaciekawieniem, z równie wielkim zaangażowaniem zabierały głos i odpowiadały na zadawane pytania. Następnie w skupieniu obejrzały film o Agatce i jej koledze poznanym w Internecie.

   Na koniec dzieci nie chciały nas wypuścić, zapraszały do wspólnej zabawy i kolejnych odwiedzin. W nagrodę za wzorowe zachowanie dostały od nas na pożegnanie słodkie mikołaje, które wywołały uśmiechy i radość na ich buziach.

RS

przedszkole


Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego01

19 listopada br. roku to Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w I Liceum. Zgodnie z założeniami projektu cyfrowobezpieczni.pl, Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego obejmował  następujące wydarzenia:

 • · spotkanie edukatora z dyrektorem szkoły
 • · spotkanie edukatora z uczniami, nauczycielami szkoły w ramach tzw. „apelu”
 • · trzy warsztaty na wybrane tematy cyberbezpieczeństwa
 • · spotkanie edukatora z dyrekcją, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.

Edukatorem bezpieczeństwa cyfrowego była Barbara Brzezowska-Lubawska.

Tak wspominają warsztaty uczniowie klasy 1ab i 2c:

„19 listopada 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie w ramach realizacji projektu „Cyfrowobezpieczni”. Spotkanie było bardzo interesujące, ponieważ zawierało informacje, które w dzisiejszych czasach są niezbędne.  Każdy  korzysta z Internetu i Social Mediów, ale nie każdy wie, w jaki sposób  bezpiecznie powinno się z nich  korzystać. Pani edukator poinformowała nas o wszelkich  niebezpieczeństwach, jakie możemy spotkać w sieci. Sposób przekazywania informacji był na tyle ciekawy, że wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem.” 

„Dnia 19 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące cyberprzemocy. Zajęcia poprawiły poziom naszej wiedzy dotyczącej zagrożeń czyhających na nas w Internecie. Uświadomiły nam, jakie konsekwencje możemy ponieść, dodając np. na facebook zdjęcie naszego kolegi bez jego zgody. Obejrzeliśmy również krótki film, który zobrazował , jak ważne jest zachowanie i ochrona swojej prywatności oraz oddzielenie życia prywatnego od tego, co upubliczniamy w sieci. Myślę, że projekt ten pozytywnie wpłynie na życie nastolatków w dzisiejszym „cyfrowym” świecie, po brzegi wypełnionym nowymi technologiami.”

„Temat wykładów był aktualny, poruszał teraźniejsze problemy młodych osób. Ukazywał, jak powinniśmy się zachowywać, a jak nie, aby uniknąć późniejszych konsekwencji swoich czasem nie do końca przemyślanych czynów.”

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego04


 

ZBIÓR ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

 1. Zainstaluj w swoim komputerze program antywirusowy i antyspamowy.
 2. Nigdy pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych osobowych w Internecie.
 3. Logując się do różnych serwisów posługuj się różnym nickami, czyli pseudonimami.
 4. Korzystając ze swojej poczty e-mail, Messengera, otwieraj wiadomości otrzymane od znanych Ci osób i instytucji.
 5. Korzystając i logując się w różnych serwisach społecznościowych stosuj różne formy zabezpieczeń i ochrony swojego konta.
 6. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
 7. Czytaj regulaminy korzystania z różnych serwisów i portali internetowych.
 8. Nigdy nie zamieszczaj w Internecie i nie wysyłaj nieznajomym swoich prywatnych zdjęć, dokumentów i informacji o sobie.
 9. Unikaj języka i zachowań tzw. „hejtu” w Internecie, ponieważ może się to skończyć tragicznie dla osoby będącej „ofiara hejtu”.
 10. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które znajdziesz w Internecie muszą być prawdziwe. Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność pozyskanych informacji.

cyberprzemoc


Jak być bezpiecznym w sieci?

            Zapewne każdy uczeń naszej szkoły korzysta na cdzień z Internetu. Jednak czy zdajemy sobie z tego sprawę, iż używając sieci, nie jesteśmy anonimowi? Większość ludzi nie wie, jak być w niej niewidocznym. Nie martwcie się! W tym artykule wyjaśnie wam jak to zrobić w bardzo prosty sposób.

            Głównym zdrajcą naszej tożsamości jest przede wszystkim adres IP, czyli internetowy identyfikator danego komputera lub sieci lokalnej. Są one legalnie wykorzystywane w celach statystycznych, bezpieczeństwa, czy identyfikacji w razie popełnienia przestępstwa. Jest on niezbędny do połączenia się z jakimkolwiek serwerem, zatem nie możemy się jego pozbyć.

            Pierwszy krok, który należy zrobić, aby być bezpiecznym, to dokonanie wyboru odpowiedniej przeglądarki. Większość Polaków i nie tylko używa Google Chrome, który może pozyskiwać od nas dane dla informatycznego giganta. Lepszym rozwiązaniem będzie Mozilla Firefox. Oferuje ona ciekawe dodatki, które zapewniają dużo większe bezpieczeństwo.

            Mamy do dyspozycji także wiele darmowych aplikacji, ochraniających nasze dane osobowe. Jedną z nich jest „Ghostery”. Jest to aplikacja stworzona do używania w przeglądarce Mozilla Firefox. Kiedy wchodzimy na dowolną stronę, „Duszek” wykrywa wszelkie zlośliwe oprogramowania i jeśli tego chcemy, wyłącza je pernamentnie. Dzięki blokowaniu kodów także strona ładuje się szybciej. Kolejną aplikacją jest Anonymoux. Dzieki niej możemy wchodzić na stronę z innego kraju. Wykrycie kogoś, kto korzysta z tego, jest nie lada wyzwaniem nawet dla służb specjalnych. Jedyną wadą Anonymoux jest spowolnione uruchamiania się stron internetowych.

            Pamietajcie! Starajcie się nie logować na wszelkie witryny przez Facebooka. Wystarczy tylko jedna zgoda na korzystanie z rzekomo darmowej aplikacji, aby zezwolić jej twórcy na śledzenie tego, co piszecie na klawiaturze. A przecież często zdarza się, że wpisujemy na komputerze numer konta bankowego czy PESEL.

            Komentowanie czegoś lub kogoś na forach, kiedy jesteś zalogowany w swojej poczcie bądź w jakimś innym programie, jest także ryzykowne. Na podstawie Twojego logowania program rejestrujący może rozpoznawać i zarejestrować Twoje dane z loginu, Twoje miejsce w którym się znajdujesz, sieć, z jakiej korzystasz, sprzęt m.in. markę telefonu komórkowego, oprogramowanie, itp.

W dzisiejszych czasach Internet stał się dla nas rutyną, o której zwykle niewiele wiemy. Mam nadzieję, że ten tekst wzbudzi w Was refleksje i przyczyni się do bardziej ostrożnego i przemyślanego korzystania z sieci!                                                          

TK

logo cyfrowobezpiecznipl 1

 

I LO od września do grudnia br. uczestniczy w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl - BEZPIECZNA SZKOŁA CYFROWA”. Jest to ogólnopolski projekt, skierowany do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W projekcie udział  bierze ok. 10% szkół w Polsce. Celem projektu jest zwiększenie  bezpieczeństwa korzystania przez uczniów z technologii cyfrowych.

W ramach  w projektu:

 • Przygotujemy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, z udziałem edukatora projektu
 • Przeprowadzimy cykl lekcji wychowawczych na temat bezpieczeństwa cyfrowego
 • Opracujemy Regulamin Bezpieczeństwa Cyfrowego
 • Powołamy Szkolnego Mentora  Cyberbezpieczeństwa
 • Opracujemy kolejne scenariusze lekcji wychowawczych
 • Wyślemy nauczyciela na kurs dotyczący właściwego wykorzystywania Internetu w szkole
 • Zorganizujemy w klasach spotkania z policją na temat przeciwdziałania cyberprzemocy
 • Opracujemy wspólnie z uczniami stronę internetową na temat mądrego korzystania z sieci
 • Zapewnimy udział naszych nauczycieli w specjalnym kursie e-learningowym Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w sieci?
 • Zaangażujemy całą społeczność szkolną do udziału w projekcie

Koordynatorami projektu są: p. Monika Paterek - Chojnacka i p. Iwona Pyra - Mecka