„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary...

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ.
Ona przeszłości i przyszłości sięga
Przez serce żywe, co w piersiach nam bije,
BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE
ILU NAS POLEGŁO
I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE
ILU NAS DZIŚ ŻYJE.”

 Dnia 2 września 2019 roku uczniowie oraz nauczyciele  I Liceum im. T. Kościuszki we Włodawie rozpoczęli nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Arlena Krawczuk w swoim inauguracyjnym wystąpieniu  wspomniała, że  był taki wrzesień, kiedy klasy nie doczekały się uczniów. Osiemdziesiąt lat temu - 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy zaatakowały granice Polski. Tego dnia zamiast pierwszego dzwonka w szkole Polacy usłyszeli świst bomb. 17 września otrzymaliśmy nóż w plecy, zaatakowała nas Armia Czerwona.

 Druga wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku.  Polska uczestniczyła w walkach do ostatniego dnia jej trwania na kontynencie.

Każda wojna była i jest dramatem człowieka, ale ta druga była niewyobrażalnym doświadczeniem świata i ludzkości. Dramat II wojny światowej nie jest tylko historią zapisaną w szkolnych podręcznikach , ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Ponieśliśmy wielkie ofiary. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Dziś, nie musimy obawiać się o to, że nasz dom może zostać zbombardowany, a bliscy stracą życie. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, mamy swoje marzenia, stawiamy śmiałe cele , ale musimy pamiętać, że wolności się nie otrzymuje raz na zawsze, Jest ona dana, ale i zadana.