„By uczcić papieża trzeba dobrać słowa…”

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

„By uczcić papieża trzeba dobrać słowa…”

Człowieku, człowieku XXI wieku w szarości dni, w gęstwinie spraw zapomniałeś, czym tak niedawno żył cały kraj cały świat. Człowieku, człowieku XXI wieku zatrzymaj się na chwilę, zadumaj i daj powrócić wspomnieniom wydarzeń minionych lat.

-18 maja 1920roku w Wadowicach nieopodal Krakowa urodził się Karol Józef Wojtyła, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 r.

-16 października 1978 roku o godzinie 18.44 na balkonie Bazyliki świętego Piotra pojawił się kardynał i obwieścił światu: wybrano papieża, jest nim arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, Ojciec Święty Jan Paweł II. Polak – Papieżem??? To wręcz niemożliwe…     PD1a3 
„Plac Piotra pustym o tej porze,
gdy już zgasły kolumny
(kruche świece z wosku),
przyklęknął nowy Papież
i szepnął: mój Boże ...
po polsku
I serce dzwonów zbudził
I wzruszył kamienie,”

 Papież Jan Paweł II w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 państw. Najczęściej odwiedzał Polskę – 9 razy. W podróży spędził 552 dni. „Dlaczego tak dużo jeździsz po świecie?” – zapytał go kiedyś chłopczyk z chóru po zakończeniu Mszy. „A czytałeś, co o tym powiedział Jezus?” – odparł z uśmiechem Papież. –„Jezus powiedział: Idźcie i nieście Ewangelię całemu światu”.

Jan Paweł II szczególnie ukochał młodzież. Mówił: „Od Was zależy jutrzejszy dzień.(...) Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie, któremu na imię Polska. Jest to doświadczenie trudne, chyba jedno z trudniejszych w świecie, w Europie, w Kościele. Tego trudu się nie lękajcie. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności. Bądźcie konsekwentni w swojej wierze. Niech Chrystus pozostanie dla Was Drogą, Prawdą i Życiem.”

-2 kwietnia 2005 roku, po 27 latach pontyfikatu serce papieża Jana Pawła II zatrzymało się na zawsze. W trwodze i żalu zastygła też cała Polska. Odszedł Ojciec, który przerósł wszelkie autorytety i stał się fundamentem naszej zbiorowej tożsamości narodowej.

-1 maja 2011 nastąpiła beatyfikacja, a 27 kwietnia2014r. kanonizacja Jana Pawła II .

„By uczcić papieża trzeba dobrać słowa

By prawdziwa była zawsze słów wymowa”.

RS

Plakat 100 rocznica urodzin Jana Pawła IIZG1c