Dzień Edukacji Narodowej 2020

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

14 października to szczególny dzień.

Dzień Edukacji Narodowej -

święto polskiej szkoły, jej nauczycieli, pracowników i … uczniów.

W czasach renesansu wielki reformator, pisarz i polityk Andrzej Frycz – Modrzewski w dziele „ O poprawie Rzeczpospolitej ” odwoływał się do tematu szkolnictwa i wyrażał szacunek dla pracy nauczyciela.
W czasach oświecenia uchwałą sejmową 14 października 1773 roku ustanowiono i powołano Komisję Edukacji Narodowej, powierzając jej całokształt prac związanych z organizacją szkolnictwa. Eksperci pod wodzą Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich. Należy dodać, że aż do roku 1780 język polski nie był osobnym przedmiotem nauczania – stał się nim dopiero dzięki pracom Komisji Edukacji Narodowej.

Szanowna Dyrekcjo, Drogi  Nauczycielu, Wychowawco!

 „Myślisz …

Czy będą prawi? I czy zawsze

swą wiedzą będą innym służyć?

Czy będą prosto w oczy patrzeć

i nie odwracać się od ludzi?

I masz nadzieję, że tak będzie,

i twarz w uśmiechu Ci młodnieje...

Jakbyś już teraz jasno wiedział,

że się spełniają Twe nadzieje!"

Życzymy radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawicie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych, że od nich niebo błękitnieje.

Ciepłe słowa kierujemy także do wszystkich niepedagogicznych pracowników liceum, którzy dbają o to, byśmy mogli uczyć się w przyjaznej uczniom, czystej i bezpiecznej szkole. Życzymy zdrowia, zadowolenia, spełnienia marzeń. Nie zaznawajcie kłopotów i trosk, bądźcie pogodni i uśmiechnięci.

den20