Uczciliśmy pamięć „Niezłomnych”

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

     7 marca, w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w naszym liceum odbyło się otwarcie wystawy Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Lublinie. Autor wystawy, starszy specjalista Biura Edukacji IPN - pan Grzegorz Makus,  zaprezentował historię tych dwóch żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego związanych z ziemią włodawską. Wystawa jest wyeksponowana przed budynkiem szkoły, dzięki czemu każdy zainteresowany może się z nią zapoznać.

       Wprowadzeniem do kolejnej części uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie mogli następnie wysłuchać prelekcji „Żołnierze Niezłomni. Ostatnie polskie powstanie 1944- 1963”, podczas której pan Grzegorz Makus przedstawił historię niezłomnych, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 roku. Poznaliśmy losy tych, którzy kontynuowali walkę przeciw władzy komunistycznej aż do 1963 roku, kiedy zginął ostatni Niezłomny- Józef Franczak ps „Lalek”.

      Uroczystość w naszym liceum wpisała się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione w 2011r. uchwałą Sejmu jako wyraz hołdu dla bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy po II wojnie przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej, pozostając wierni złożonej przysiędze.