BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW PODCZAS  ŚWIĄT I FERII ZIMOWYCH!!

Szkolna 1
22-200 Włodawa

informacje

Wiadomości

Kategoria:

BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW PODCZAS  ŚWIĄT I FERII ZIMOWYCH!

Okres zimowy niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak zatrucia czadem i pożary, ale również takich, które są związane z niskimi temperaturami, zaspami śnieżnymi, zamarzniętymi akwenami wodnymi czy oblodzonymi drogami.

zagrozenia zimowe

Obserwując pogodę przez ostanie kilkanaście godzin możemy zauważyć, że praktycznie bez przerwy pada śnieg i to w dodatku mokry. W przypadku obniżenia się temperatury szybko może zamienić się w lód.  Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu, jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg. Takie obciążenie konstrukcji budynku może doprowadzić do jej naruszenia a nawet zawalenia się budynku. Pamiętajmy aby zalegający śnieg i sople lodu usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu.

Niska temperatura, może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 stopni C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze kilkunastu stopni C poniżej 0 w bezwietrzny dzień. Pamiętajmy, by wychodząc na zabawę na powietrze ubiór dostosować do warunków pogodowych tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.

Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, zachowaj szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodź na lód. Chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ lód nie jest jednakowo gruby na całej powierzchni i może się załamać pod twoim ciężarem. W naszej okolicy znajduje się wiele jezior, rzek, stawów, które stwarzają niebezpieczeństwo zwłaszcza zimą, kiedy woda zamarza.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

  • do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
  • nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy,
  • unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,
  • zawsze informujmy (w domu, schronisku) dokąd i którędy idziemy oraz planowym czasie powrotu,
  • na wycieczki po górach, lodzie wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne,
  • nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

DRODZY RODZICE!

Zbliżający się czas świąt, ferii zimowych to głównie czas wypoczynku dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

DRODZY UCZNIOWIE!

Pamiętajcie, że w razie zaobserwowania przez Was zagrożenia powinniście zawiadomić osobę dorosłą, służby ratunkowe (numery alarmowe na obrazku poniżej). W okresie zimowym,w czasie wolnym korzystajcie z uroków zimy, ale w sposób rozsądny, nie zagrażający Waszemu życiu i zdrowiu oraz bezpieczny dla siebie i innych!

BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU!!!