“Każda Dawka Szczepionki się Liczy “.

kwi 25, 2023 | Bez kategorii

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włodawie zaprasza do włączenia się w tegoroczną edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień. Hasłem tegorocznej edycji jest “Każda Dawka Szczepionki się Liczy “.

Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych. Pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.

Działania tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Szczepień dotyczą 3 obszarów:

  • „Każda Dawka Szczepionki się Liczy”. Dla Ciebie i Twoich bliskich liczy się każda rekomendowana dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed chorobą zakaźną.
  • „Realizacja Kalendarza Szczepień o Czasie”. Realizacja szczepień zgodnie z Kalendarzem Szczepień, w zalecanym czasie ma na celu ochronę dzieci, wtedy kiedy jej najbardziej potrzebują. Opóźnianie szczepień oznacza ryzyko wystąpienia choroby.
  • „Rozmowa o Szczepieniach”. Rozmowa między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia buduje zrozumienie i motywację do szczepień zgodnie z zalecanymi schematami. Dzieląc się faktami dotyczącymi szczepień pracownicy ochrony zdrowia podnoszą świadomość pacjentów i ratują życie.

mgr inż. Grażyna Koszuta

Kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego