PROJEKTY:

Power, CMI, Projekt “Ponadnarodowa mobilność uczniów”

 

————————————————————————————————————————————————–

„Centrum Mistrzostwa Informatycznego”

Przez dwa lata, w roku szkolnym 2020/2021 i 2021/2022, I LO uczestniczyło w 2 i 3 edycji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Otrzymaliśmy grant finansowy na realizację celów projektu. Patronem projektu był MEN, NASK, MC, partnerami uczelnie techniczne Politechnika Łódzka, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska. Nasza szkoła bezpośrednio podlegała pod Politechnikę Warszawską.

Młodzież uzdolniona informatycznie miała możliwość nauki tworzenia algorytmów, doskonalenia pisania programów w języku C++, programowania robotów oraz sprawdzenia swoich umiejętności w zawodach algorytmicznych i wielu konkursach m. in. III Ogólnopolskich Zawodach Algorytmicznych, IX Ogólnopolskim Konkursiem Informatyczny dla szkół ponadpodstawowych „InfoSukces”, Ogólnopolskim Konkursie „Geniallne Miejsca na mapie”. W ramach zajęć kóła infomatycznego.

————————————————————————————————————————————————-

Projekt “Ponadnarodowa mobilność uczniów”

 

Celem projektu realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie był rozwój kompetencji ´kluczowych uczniów, w szczególności: kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się, kompetencje obywatelskie oraz kompetencje w zakresie wielojęzyczności. ´
Uczniowie podczas mobilności zdobyli wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń historycznych mających wpływ na obecne ´stosunki międzynarodowe oraz przyczyniających się do procesu integracji europejskiej. Zajęcia oscylowały wokół pojęć demokracji, sprawiedliwości, równości, obywatelstwa i praw obywatelskich.

Partnerem projektu była litewska szkoła Juodsiliai Silas Gymnasium. W projekcie wzięło udział 40 uczniów uczących się w naszej szkole w klasach I, II, którzy w podziale na dwie 20-osobowe grupy, wspólnie z opiekunami wyjechali na 10-dniową mobilność do Wilna.        

Katarzyna Grzywaczewska, szkolny koordynator projektu    

W dniach 20 – 29 września wzięliśmy udział w wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu. Spędziliśmy dziesięć pełnych wrażeń dni na zwiedzaniu zabytkowych (i tych bardziej nowoczesnych) dzielnic Wilna. Zatrzymani na czas projektu w trzygwiazdkowym hotelu Panorama, przez pierwszy tydzień uczęszczaliśmy do położonej na obrzeżach miasta szkoły – Juodsiliu “Silo” Gimnazijai. A oto jak przebiegała nasza wycieczka…

Przez prawie cały czas trwania projektu braliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez “Silo”. Zostaliśmy ciepło przywitani przez władze szkoły oraz przygotowaną na nasz przyjazd orkiestrę szkolną, której koncertu z przyjemnością wysłuchaliśmy. Do każdej grupy przypisani zostali wybrani przez szkołę uczniowie – dziewczyny, z którymi mieliśmy zajęcia, okazały się bardzo sympatyczne, dzięki czemu panowała na nich bardzo wesoła i zabawna atmosfera.

Nie brakowało jednak prawdziwych wrażeń – mieliśmy okazję uczestniczyć w dość szalonych zajęciach muzyczno –  tanecznych oraz gry na tradycyjnych litewskich instrumentach. Każdy z obecnych prędzej czy później został nimi oczarowany. Sztuka nie bierze jeńców! 🙂

Z kolei w sali biologicznej oglądaliśmy projekcje filmów 2.5D w specjalnie do tego przeznaczonych okularach, które różniły się znacznie od tych typowo kinowych. Szczerze mówiąc, wyglądaliśmy jak urwani z cyberpunkowej metropolii.

Rozegraliśmy również mecz siatkówki w sali gimnastycznej. Punkty wyświetlano na profesjonalnej tablicy wyników, niczym prosto z meczy transmitowanych w telewizji! Na tej samej sali graliśmy wspólnie także w koszykówkę.

Zorganizowano dla nas nawet zajęcia z robotyki! Budowaliśmy mini-pojazdy z klocków lego i odbywaliśmy mordercze bitwy na podłodze. O ile nasze konstrukcje nie rozpadły się wcześniej…

Poza szkołą mieliśmy okazję podziwiać zabytki Starego Miasta z Ostrą Bramą na czele. Nie wspominając już o zwiedzeniu tak wielu tamtejszych kościołów i cerkwi, między innymi kościoła św. Anny, Świętego Ducha, św. Kazimierza i św. Jana, na archikatedrze św. Stanisława kończąc.

Wzięliśmy również udział w miejskiej grze terenowej z użyciem mapy. Szukaliśmy w okolicy konkretnych punktów, przy których robiliśmy wspólne zdjęcia. Wciąż pamiętam perypetie związane z poszukiwaniami obu pomników Mickiewicza… Ha, ha!

Lecz nie ograniczyliśmy się tylko do zwiedzania Wilna. Odwiedziliśmy między innymi zamek w Trokach (stojący pośrodku jeziora!) oraz osadzoną tam karaimską wioskę. Zagościliśmy także w oddalonym o wiele kilometrów Kownie. A nawet stanęliśmy na szczycie Baszty Giedymina i dziewiętnastym piętrze Wieży Telewizyjnej.

A gdy dzień się kończył, zatrzymywaliśmy się na chwilę w restauracji Sakwa, gdzie zajadaliśmy się pysznymi potrawami tradycyjnej kuchni litewskiej i omawialiśmy wszystkie wrażenia, które przeżyliśmy danego dnia. Potem mieliśmy czas wolny: mogliśmy chodzić do sklepów, spacerować, odwiedzać księgarnie… no i był jeszcze McDonald. A to przecież niezwykle ważne! 😀

Kamil Małachowicz z kl. III A3