„Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”
31 maja Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowym Dniem bez Tytoniu.
Tegoroczne hasło brzmi:
„Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”
Coroczne święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi na problem palenia tytoniu, nowatorskich wyrobów tytoniowych i szkodliwości biernego palenia.
W tym roku WHO nawiązuje do problemu związanego z działalnością przemysłu tytoniowego. Stosowane w nim taktyki manipulacyjne i kłamstwa w kampaniach reklamowych mają na celu zachęcenie młodych ludzi do korzystania z nowatorskich wyrobów tytoniowych, próbując stworzyć pokolenie uzależnione.
Priorytetem staje się ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko.
Przemysł tytoniowy koncentruje się na uzależnianiu nowego pokolenia, aby chronić swoje zyski. Dzieci używają e-papierosów w tempie wyższym niż dorośli we wszystkich regionach i na całym świecie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu, są to bardzo niepokojące dane.
Palenie tytoniu niesie za sobą ogromne spustoszenie w organizmie.
Warto zwrócić uwagę na naszych najbliższych, którzy zmagają się z tym właśnie nałogiem i pomóc im się z tym uporać, aby żyli z nami jak najdłużej.
Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych. Oddala się perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.
Najważniejsza jest motywacja. Trzeba uświadomić sobie, że chociaż nie jest to łatwe to możliwy jest sukces. Nie wolno zrażać się chwilowym niepowodzeniem, nie wolno rezygnować i poddawać się.