Najnowsza galeria

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące

im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie

ul. Szkolna 1;

22-200 Włodawa;

tel. (0-82) 572 10 23;

fax:(0-82) 572 14 73;

e-mail: szkola@1lo.wlodawa.pl

FJE Facebook Like Box

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Ahoj, polskie Tatry!

No i stało się… Wyczekiwana od roku, przygotowywana i wspominana w wielu rozmowach – jedyna w swoim rodzaju wycieczka w góry 2015! 17 czerwca o 4.30 pod czujnym okiem pana Michała Ignatiuka i trzech niezawodnych nauczycielek: pani Beaty Szmidt, pani Anny Daniluk oraz pani Katarzyny Grzywaczewskiej, głównej dowodzącej, wyruszyliśmy. Byliśmy po nocy spędzonej na pakowaniu, ale, o dziwo, w pełni sił i w wyśmienitych humorach. Po dość długiej podróży zatrzymaliśmy się na ulicy będącej główną atrakcją turystyczną Zakopanego – na Krupówkach. Uwagę wszystkich uczestników, adekwatnie do ich wieku, przykuła najmniejsza na świecie fabryka cukierków (z możliwością spróbowania smakołyków!).

Czytaj więcej: Ahoj, polskie Tatry!

BIOLOGIA NA UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM

Grupa uczniów klasy II B naszej szkoły pod opieką pani Renaty Wólczyńskiej uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczniowie, pod nadzorem specjalistów, wykonywali ćwiczenia z zakresu cytogenetyki klasycznej i molekularnej, izolowali RNA i  limfocyty, prowadzili obserwacje dotyczące sekwencjonowania RNA i doświadczenia z wykorzystanie mikromacierzy. Prowadzone ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, na którym pracowali, wykonując pierwsze próby analityczne. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i pomocne przy wyborze kierunku medycznego do dalszego studiowania, a także służyły nabyciu podstawowych umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Młodzież miała okazję także zdobycia najnowszych wiadomości dotyczących możliwości pozyskiwania i wykorzystania np. komórek macierzystych, współcześnie coraz powszechniej używanych. Potrzeba zgłębiania wiedzy z zakresu genetyki klinicznej okazuje się na tyle konieczna, aby coraz częściej pojawiające się schorzenia diagnozować na poziomie genów. Zajęcia pokazały uczniom praktyczne zastosowanie wiedzy biologicznej służące ratowaniu życia i zdrowia człowieka, a także polepszaniu jego jakości.

Nasi wolontariusze na pikniku

nnnWolontariusze nie liczą na korzyści. Nie są materialistami. Nie oczekują zapłaty ani wynagrodzenia. Pomagają, by na czyichś ustach pojawił się uśmiech, wyraz ulgi lub wdzięczności. Bezinteresowna pomoc jest w dzisiejszych czasach niezbędna, aczkolwiek rzadka. Wolontariusze to wiedzą, dlatego pomagają każdemu, kto pomocy od nich oczekuje, rozdając innym uśmiech i radość, a ich trud jest zawsze cenny. Tak było i tym razem. Po całym roku ciężkiej pracy nadszedł czas na nagrodę. 17.06.2015 r. wolontariusze naszego liceum uczestniczyli w pikniku zorganizowanym przez Hospicjum we Włodawie. Piknik odbył się na tzw. kiszarni w Orchówku, a w zabawie wzięli udział uczniowie włodawskich szkół oraz pracownicy Hospicjum. Wolontariusze oraz opiekunowie mogli nie tylko skosztować pysznych smakołyków, ale także wziąć udział w zabawach integracyjnych przy akompaniamencie muzyki. Ruch i śpiew sprawił, iż na ustach wszystkich gości pojawił się uśmiech. Bardziej „leniwi” wybrali inną opcję, czyli wygrzewanie się w promieniach czerwcowego słońca.

Pewne jest jedno, był to miło spędzony czas wśród osób, które lubią i wiedzą, że warto pomagać, a okazane dobro zawsze do nich wraca.

   A Ty? Wiesz, że warto dawać siebie innym? Pomagać? Dołącz do Szkolnego Klubu Wolontariusza i baw się razem z nami, niosąc radość i uśmiech innym!

Magda Koleśnik, wolontariuszka SzKW