Najnowsza galeria

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące

im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie

ul. Szkolna 1;

22-200 Włodawa;

tel. (0-82) 572 10 23;

fax:(0-82) 572 14 73;

e-mail: szkola@1lo.wlodawa.pl

FJE Facebook Like Box

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

KOŚCIUSZKOWCY NA VI RAJDZIE „ŚLADAMI WALK PARTYZANCKICH”

„Pamiętajcie o historii, bo jeśli Wy nie będzie pamiętać, nikt nie będzie pamiętać, jaka jest prawda!”

   Historia na kartkach papieru w podręczniku szkolnym dla większości uczniów jest tylko abstrakcją, często - faktami, których oni sami nie rozumieją. Ciężko jest wyobrazić sobie coś, czego nie można dotknąć, zobaczyć na własne oczy... coś, co przedstawione jest czasami nazbyt poważnie. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji, która ukazała im historię nie od strony tylko podręczników, ale wspomnień i opowiadań uczestników II wojny światowej.

   30 września uczniowie klas II a i II c uczestniczyli w VI Rajdzie „Śladami Walk Partyzanckich”, który tym razem przebiegał trasą Cyców - Puchaczów – Lipniak. Najpierw udaliśmy się do Zespołu Szkół w Cycowie, gdzie mogliśmy zwiedzić izbę tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich oraz obejrzeć aktualne mundury i odznaki żołnierzy armii polskiej, a dzięki temu zaobserwować, jak zmieniło się wojsko polskie na przełomie wieków. W Puchaczowie odbyliśmy niezwykłą lekcję, podczas której p. ppłk Stanisław Pasikowski - kombatant Armii Krajowej, opowiadał nam o wydarzeniach, w których sam uczestniczył, uwzględniając przy tym szczegóły, których nie wyczytamy w żadnej książce. Dowiedzieliśmy się, że walki partyzanckie i młodość nie wykluczają się nawzajem, a żołnierze obok potyczek znajdowali czas na zawiązywanie nowych przyjaźni i przeżywanie przygód, czym udowodnili, że wojna nie była dla nich tylko obowiązkiem, ale przeżyciem. Przygodą życia, uczącą honoru, odnajdywania się w najtrudniejszych sytuacjach, swoistą lekcją patriotyzmu, a partyzanci byli dla siebie nawzajem rodziną.

   Bogaci w zdobytą wiedzę udaliśmy się na szlak ścieżki przyrodniczo – historycznej „Śladami Walk Powstańczych” w PPN. W spacerze nie przeszkodziła nam kapryśna pogoda i niska temperatura, a na końcu drogi czekał na nas ciepły posiłek i rozpalone ognisko.

   Wycieczka zakończyła się zapaleniem znicza pod pomnikiem żołnierzy poległych w czasie II wojny św. oraz słowami p. kapitana Edmunda Brożka: „Pamiętajcie o historii, bo jeśli Wy nie będzie pamiętać, nikt nie będzie pamiętać, jaka jest prawda.”.

   Ten dzień uświadomił wielu z nas, że to właśnie my – pokolenie młodych Polaków, odpowiedzialni jesteśmy za pamięć o historii, o tym jak było naprawdę. Odpowiedzialni jesteśmy za to, by historia nigdy nie została zakłamana. Odpowiedzialni za wolność, którą otrzymaliśmy i o której trwałość jesteśmy zobowiązani walczyć każdego dnia, bo niepodległość nie została dana żadnemu narodowi raz na zawsze. To my – pokolenie młodych Polaków, musimy pamiętać o tym, ile ludzkich istnień warta jest nasza wolność i jaką ceną została okupiona, bo jeśli zapomnimy my, nikt nie będzie pamiętał...

Magda Koleśnik kl. 2 c

Obcokrajowcy w Kościuszce

Obcokrajowcy w KościuszceKolejny raz uczniowie I LO im. T. Kościuszki we Włodawie otrzymali szansę wykorzystania swojej znajomości języka angielskiego w praktyce. W ubiegłym tygodniu dobiegła końca nowa edycja międzynarodowego projektu językowego Next Step, realizowanego we współpracy z fundacją AIESEC, dzięki której uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy z Azerbejdżanu, Gruzji oraz Włoch.

Nasi goście po raz pierwszy prowadzili zajęcia w nowej formule. Zajęcia dotyczyły przyszłości uczniów; ich zawodowych planów, ambicji oraz postawionych celów. Studenci pokazywali, jaką drogę obrać i jakimi sposobami zamierzone cele można osiągnąć. Ponadto pokazywali, jak pisać CV, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak dobrze wypaść i na co zwrócić uwagę. W swoich prezentacjach uwzględniali ważne aspekty planowania sukcesu zawodowego. Często odnosili się do sfery prywatnej, dzięki czemu zrozumienie tematu stawało się łatwiejsze. Studenci nawiązali bardzo dobry kontakt z naszymi uczniami, udzielając im wielu porad, odpowiadając na dodatkowe pytania oraz opowiadając o własnych doświadczeniach.

Nasza placówka gości obcokrajowców dwa razy w roku. W latach ubiegłych odwiedzili nas, m.in. studenci z Brazylii, Grecji, Hiszpanii, Filipin oraz Chin. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, dlatego nasi uczniowie mają okazję zweryfikowania swojego poziomu językowego. Spotkania z obcokrajowcami biegle władającymi językiem angielskim motywują uczniów do bardziej efektywnej nauki oraz wzbogacają ich o kolejne doświadczenia językowe. Co więcej, uczniowie poszerzają swoje horyzonty, uczą się tolerancji wobec drugiego człowieka, jego religii i kultury. Z pewnością każdy się zgodzi, iż jest to nieoceniona lekcja dla ludzi młodych, wkraczających w dorosłe życie.

Stypendia naukowe dla Kościuszkowców!

   Podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego pięcioro naszych uczniów za wybitne osiągnięcia i doskonałe wyniki w nauce otrzymało stypendia Zarządu Powiatu we Włodawie. Oto oni:

Magdalena Czerniak z kl. II a – laureatka XI edycji Konkursu Papieskiego poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio;

Klaudia Kasprzak z kl. II b – finalistka krajowa Międzynarodowego Konkursu Young People In European Forest – Młodzież w Lasach Europy;

Agata Puła z kl. II b – finalistka krajowa Międzynarodowego Konkursu Young People In European Forest – Młodzież w Lasach Europy, finalistka wojewódzka III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Genetycznej;

Jędrzej Wieliniec z kl. II b – finalista krajowy Międzynarodowego Konkursu Young People In European Forest – Młodzież w Lasach Europy, finalista wojewódzki III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Genetycznej, finalista wojewódzki XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej;

Paweł Zarczuk z kl. III c – laureat odznaczony Złotym Kwantem 2015 VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, finalista wojewódzki X edycji konkursu z fizyki „Rok przed Maturą”.

  

   Jesteśmy z Was dumni! Gratulujemy Wam i życzymy wielu sił oraz wytrwałości w dalszym rozwijaniu swojej wiedzy, uzdolnień i pasji!

RS

Stypendia Świętego Mikołaja

Do 25 września br. można składać do biblioteki szkolnej wnioski o przyznanie stypendium św. Mikołaja. Regulamin i kryteria na stronie: www.stypendia.mikolaj.org.pl

Ahoj, polskie Tatry!

No i stało się… Wyczekiwana od roku, przygotowywana i wspominana w wielu rozmowach – jedyna w swoim rodzaju wycieczka w góry 2015! 17 czerwca o 4.30 pod czujnym okiem pana Michała Ignatiuka i trzech niezawodnych nauczycielek: pani Beaty Szmidt, pani Anny Daniluk oraz pani Katarzyny Grzywaczewskiej, głównej dowodzącej, wyruszyliśmy. Byliśmy po nocy spędzonej na pakowaniu, ale, o dziwo, w pełni sił i w wyśmienitych humorach. Po dość długiej podróży zatrzymaliśmy się na ulicy będącej główną atrakcją turystyczną Zakopanego – na Krupówkach. Uwagę wszystkich uczestników, adekwatnie do ich wieku, przykuła najmniejsza na świecie fabryka cukierków (z możliwością spróbowania smakołyków!).

Czytaj więcej: Ahoj, polskie Tatry!

BIOLOGIA NA UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM

Grupa uczniów klasy II B naszej szkoły pod opieką pani Renaty Wólczyńskiej uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczniowie, pod nadzorem specjalistów, wykonywali ćwiczenia z zakresu cytogenetyki klasycznej i molekularnej, izolowali RNA i  limfocyty, prowadzili obserwacje dotyczące sekwencjonowania RNA i doświadczenia z wykorzystanie mikromacierzy. Prowadzone ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, na którym pracowali, wykonując pierwsze próby analityczne. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i pomocne przy wyborze kierunku medycznego do dalszego studiowania, a także służyły nabyciu podstawowych umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Młodzież miała okazję także zdobycia najnowszych wiadomości dotyczących możliwości pozyskiwania i wykorzystania np. komórek macierzystych, współcześnie coraz powszechniej używanych. Potrzeba zgłębiania wiedzy z zakresu genetyki klinicznej okazuje się na tyle konieczna, aby coraz częściej pojawiające się schorzenia diagnozować na poziomie genów. Zajęcia pokazały uczniom praktyczne zastosowanie wiedzy biologicznej służące ratowaniu życia i zdrowia człowieka, a także polepszaniu jego jakości.